skup faktur

Skup faktur – czyli sposób na szybki dopływ pieniędzy do Twojej firmy

16 października 2017

Skup faktur – sposób na odzyskanie nieprzeterminowanych należności

Skup faktur jest dobrym rozwiązaniem dlatego, że prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z dużym ryzykiem – inwestujemy w biznes ogromne sumy pieniędzy i nie zawsze mamy gwarancję, że nasz pomysł spotka się z pozytywnym odbiorem ze strony potencjalnych klientów. Sytuację często komplikują również kontrahenci, którzy nie spieszą się z zapłaceniem faktur. Chcesz przyspieszyć proces rotacji należności w swojej firmie? Zamiast tracić nerwy, sprawdź na czym polega usługa skupu faktur. Czym jest faktoring i dlaczego warto zainteresować się takimi usługami?

Skup faktur a cesja wierzytelności – podobieństwa i różnice

Faktoring to nic innego jak odkupienie nieprzeterminowanych jeszcze należności przez wyspecjalizowane podmioty, działające na rynku finansowym. Wystawiłeś fakturę z 60-dniowym terminem płatności? Chcesz otrzymać środki szybciej, a może obawiasz się, że kontrahent w ogóle nie opłaci należności? Profesjonalne firmy odkupią od Ciebie fakturę i uwolnią od ryzyka.

Wielu przedsiębiorców utożsamia faktoring z cesją (przelewem, sprzedażą) wierzytelności, jednak należy zaznaczyć, że w tym drugim przypadku należności są już przeterminowane, a więc upłynął czas, przeznaczony na ich zapłacenie. Faktoring pozwala na szybsze pozyskanie środków z wystawionych faktur, usprawnia rotację należności, a także zabezpiecza przedsiębiorstwo przed ryzykiem niewypłacalności kontrahenta. Podmiot, skupujący faktury zazwyczaj płaci za nie około 90% wartości, a wiele polskich firm decyduje się na skorzystanie z tego typu usług w obawie przed nieuczciwymi kontrahentami.

Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy, decydujący się na skorzystanie z usługi skupu faktur otrzymują pieniądze przed terminem płatności widocznym na dokumencie, nie jest to jednak cała kwota faktury. Wielu właścicieli firm podkreśla, że taka strategia mimo wszystko się opłaca – zwłaszcza w przypadku, gdy istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, że kontrahent w ogóle nie wykona przelewu. Zgodnie z polskim prawem, nawet niezapłacone faktury powodują powstanie obowiązku podatkowego (VAT i podatek dochodowy), a wielu przedsiębiorców obawia się związanego z tym ryzyka. Zamiast martwić się o konieczność opłacenia podatku od niezapłaconej faktury, lepiej sprzedać ją, zanim dług stanie się wymagalny. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą wyspecjalizowane podmioty, które skupują faktury.

Faktoring – kto korzysta z takich usług?

Głównym klientem firm, zajmujących się skupowaniem faktur są przede wszystkim podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą odzyskać chociaż część zamrożonych w fakturach środków finansowych. Często są to po prostu jednoosobowe działalności gospodarcze lub mikrofirmy, zatrudniające jedynie kilku pracowników – takim podmiotom najbardziej zależy na dodatkowych środkach i usprawnieniu procesu przepływu należności. Małe i średnie przedsiębiorstwa często borykają się z nieuczciwymi kontrahentami, którzy nie płacą w terminie, jednocześnie nie mają też środków na ewentualną walkę w sądzie.

Sprzedaj faktury
 

Libertus © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.